Dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog


Töökeeled: eesti, inglise

Kuulan patsiente ka vene, saksa või soome keeles.

Olen Tartu Ülikooli kasvandik. Arsti diplomi saamise järgselt läbisin kahe aastase praktikaperioodi põhierialadel nn internatuuri. Töötasin seejärel lühikest aega kiirabiarstina, erakorralise meditsiini arstina ja perearstina kuni avanes võimalus aastal 1995 astuda esimesena Eesti Vabariigi iseseisvumise järgsesse uue õppekavaga gastroenteroloogia eriala residentuuri. Lisaks põhjalikule endoskoopiaalasele ettevalmistusele sain residentuuri ajal täiendada end Sloveenias ja Saksamaal.

Toomas Kariis

Minu kitsamaks huviks kujunes sapiteede raviendoskoopia (sapikivide eemaldamine sapiteedest ja sapiteede endoskoopiline dreneerimine ehk stentimine). Olen võtnud osa esimestest sapiteede stentimise protseduuridest Eestis ja algatanud endoskoopiaaegse sedatsiooni kasutamise raviendoskoopias. Kuna gastreoteroloogias Eestis ei ole kitsamat spetsialiseerumist, siis tegelen lisaks maksa ja kõhunäärme haigustele ka mao ja soolestiku probleemidega. Seoses jämesoole uuringute ehk koloskoopia tähtsusega soolepõletiku, –vähi diagnostikas ja ennetuses on oluline protseduuri teostada patsiendisõbralikult minimaalsete kannatustega. Saab kasutada narkoosi, mis nõuab eritingimusi, aga on ka lihtsam ja odavam võimalus koloskoopia protseduuri teostamiseks patsiendile olulisi kannatusi tekitamata.

Olen „valutu koloskoopia kontseptsiooni“ juurutaja ja propageerija Eestis. Läbisin lisakursused Soomes ja aidanud neil kursustel Eestisse jõuda. Minu rõõmuks olen leidnud arvukalt toetajaid Eestis, eeskätt Ida-Tallinna Keskhaiglas, kus „valutu koloskoopia“ metoodika kasutamine on valdav. Kabinetid on varustatud vastavate seadmetega ja arstid läbinud väljaõppe. Järgijaid on ka teistes Eesti haiglates.

Olen olnud Eesti Gastroeintestinaalse Ühingu president, ning praegu juhatuse liige, samuti kuulun Eesti Gastroenteroloogide Seltsi juhatusse. Olen olnud aktiivne Eesti Arstide Liidu ja selle juhatuse liige, Eesti Nooremarstide Ühenduse ja Tallinna Arstide Liidu president.

Hariduskäik

1998 Gastroenteroloogia residentuur
1993 Üldinternatuur
1991 Tartu Ülikooli arstiteaduskond
1983 Viljandi C.R Jakobsoni nimeline 1. keskkool

Töökogemus

2018– Tallinna Eriarstikeskus
1998– Ida-Tallinna Keskhaigla
1994–1998 Nõlvaku Perearstikeskus, Tartu
1993–1995 Viljandi Haigla

Erialased täiendkoolitused

Olen täiendustel käinud erinevate välisriikide haiglates Saksamaal, Sloveenias, Soomes ja Taivanis. Osalen igal aastal gastroenteroloogia erialastel koolitustel nii Eestis kui välisriikides.

Osalemine erialaorganisatsioonide tegevuses

Eesti Gastroenteroloogide Selts, juhatuse liige
Eesti Gastrointestinaalse Endoskoopia Ühing, juhatuse liige
Tallinna Arstide Liit, juhatuse liige
Euroopa Gastrointestinaalse Endoskoopia Ühingu liige