Raseduse jälgimine ja ultraheliuuringud

Tallinna Eriarstikeskuses saate tulla rasedusega arvele Haigekassa alusel. Toetavad ämmaemandad ja tipptasemel naistearstid teostavad kõiki uuringuid ja analüüse meie keskuses kohapeal ning te ei pea liikuma eri asutuste vahel. Raseduse jälgimine on mugav.

Raseduse ajal tehakse kõigile naistele vähemalt kolm ultraheliuuringut:

  • Raseduse tuvastamisel loote varajane uuring 5.-11. nädalal

Ja kaks sõeluuringut:

  • I trimestri ultraheli uuring ehk OSCAR test
  • Loote anatoomilise arengu hindamine 19.-21. nädalal

Need uuringud on Eesti Haigekassa kindlustuse olemasolul naisele tasuta. Meditsiinilise näidustuse korral tehakse vajadusel veel ultraheliuuringuid ning Panorama NIPT teste. Lisatasu eest on võimalik teha loote 3d/4D ultraheliuuringut ning Panorama teste.

Kui oled rasedusega arvel Tallinna Eriarstikeskuses, siis paneb uuringutele aja arst või ämmaemand.

Selleks, et tulla rasedusaegsetele ultraheliuuringutele Tallinna Eriarstikeskusesse, ei pea aga rasedusega arvele tulema. Ultraheliuuringule saab ka ise registreerida.

Tallinna Eriarstikeskuses teostavad ultraheliuuringuid kogenud naistearstid Konstantin Ridnõi, MD, PhD , Triin Luha MD ja Anna Kostjutšenko, MD. 

1. Loote varajane uuring 5.-11. nädalal (sisaldab arsti visiiti ja ultraheli uuringut)

Seda uuringut on võimalik teostada kõikide naistearstide vastuvõtul.

Uuringu kestvus on 10-15 minutit. Uuringut teostatakse enamikul juhtudest vaginaalse anduri abil. Uuring on eelkõige mõeldud raseduse kinnitamiseks, kuid samuti on  vajalik ja näidustatud rasedusaegse veritsuse korral või emakavälise raseduse kahtluse korral.

Uuringu käigus hinnatakse raseduse kinnitust, lootemuna paiknemist, areneva platsenta struktuuri. Lisaks hinnatakse loote südamelööke ja kindlasti ka emakakaela pikkust. Uuringul hindame ka raseda munasarju. Uuringu lõpus on soovi korral on võimalik saada ultraheli pilt lootemunast ja arenevas lootest. Pilt on eraldi tasu eest.

Peale uuringu lõppu selgitame uuringu tulemusi ja vajadusel anname edasised soovitused raseduse jälgimiseks.

2. Oscar Test: raseduse ultraheliuuring + vereanalüüsid

OSCAR test on sünnieelne loote kromosomaalsete haiguste  ja raseduse komplikatsioonide skriiningtest, mis võimaldab saada infot loote kromosoomihaiguse (Downi, Edwardsi, Patau sündroomide) riskide kohta 12.-13. nädalal. Kõrgenenud riski korral tehakse täiendavalt  NIPT test (Niptify/Panorama) või rakendatakse invasiivseid protseduure.

Lisaks hinnatakse riski preeklampsia, loote kasvupeetuse ja enneaegse sünnituse suhtes. Preeklampsia on raseduseaegne haigus, millele on iseloomulik vererõhu tõus ning neerude töö häirumisest tingitud valgu eritumine uriiniga.

OSCAR testi teostatakse 12.-13. rasedusnädalal. Oscar testi veremarkerid saab määrata alates 11. rasedusnädalast.

Täiendav preeklampsia ja teiste raseduskomplikatsioonide riski hindamine uuringu ajal annab nii patsiendile kui arstile infot näiteks lapse kasvupeetuse riskirühma kuulumise kohta.

OSCAR test koosneb loote ultraheliuuringust, ema vere hormoonuuringust ja ema vererõhu mõõtmisest.

Ultraheliuuringu käigus mõõdetakse geneetilistele sündroomidele iseloomulikud ultrahelimarkerid, mis kombineeritakse ema verest võetud hormoonidega (fb-Hcg, PAPP-A ja PLGF). Nende andmete ning raseda anamneesi põhjal arvutatakse välja raseda individualiseeritud risk.

OSCAR test koos preeklampsia ja teiste raseduskomplikatsioonide riski hindamisega sisaldab:

  • loote südametöö visualiseerimist
  • platsenta asukoha määramist
  • lootevee hulga hindamist
  • jäsemete visualiseerimist
  • loote liigutuste visualiseerimist
  • loote anatoomiat k.a südame anatoomia ja selgroo terviklikkuse hindamist
  • vajalikud mõõtmised loote kromosomaalse riski hindamiseks Downi, Edwardsi ja Patau sündroomide suhtes
  • vajalikud mõõtmised loote preeklampsia, loote kasvupeetuse ja enneaegse sünnituse riskide hindamiseks

Oscar test sobib igale rasedale, eriti soovitame uuringut rasedatele, keda iseloomustab:

  • Vanus üle 35. eluaasta
  • IVF rasedus
  • Varasemalt kromosomaalselt haige laps
  • Varasemalt südame arengurikkega laps
  • Diabeet
  • Kõrge vererõhk
  • Ülekaalulisus (kehamassiindeks üle 30)
  • Varasem preeklampsia või loote üsasisene kasvupeetus
  • Varasemalt lapse üsasisene surm
  • Sagedased raseduse katkemised

Preeklampsia esineb 5–8% rasedatel. Preeklampsia teket võivad soodustada:

  • Esimene rasedus
  • Ema vanus  üle 40 aasta
  • Mitmikute kandmine
  • Naise emal või õel on esinenud preeklampsiat
  • Preeklampsia esinemine varasema raseduse ajal
  • Enne rasestumist esinenud kõrgvererõhutõbi
  • Enne rasestumist esinenud autoimmuunhaigused
  • Raseduse eelselt esinenud suhkurtõbi
  • Rasedusaegne suhkurtõbi e. gestatsioondiabeet
  • Ülekaalulisus
  • IVF rasedus

Kui Te ei ole rasedusega arvel Tallinna Eriarstikeskuses, aga soovite OSCAR-uuringule tulla, siis uuringuaja saamiseks kirjutage oscar@eriarstikeskus.ee. Palun saatke ka enda andmed: nimi, isikukood, kontaktelefon ja võimalusel raseduse kestus vararaseduse ultraheliuuringu järgi. Meie ämmaemandad vastavad Teie kirjale 2 tööpäeva jooksul ja pakuvad Teile uuringuaja. Uuring on patsiendile tasuta.

Palume tulla OSCAR testi vereanalüüsi andma Tallinna Eriarstikeskusesse alates raseduse kestusest 11 nädalat + 0 päeva ja vähemalt 2 tööpäeva enne ultraheliuuringu aega.

Kui olete rasedusega arvel Tallinna Eriarstikeskuses, siis paneb aja arst või ämmaemand.

3. Loote anatoomilise arengu hindamine 19.-21. nädalal

Uuringu kestvus on 20-30 minutit. Uuringu jooksul hindame loote anatoomilist arengut vastavalt Eesti sünnieelse diagnostika juhendis kehtestatule korrale. Saame teada loote kaalu, platsenta asukoha ja struktuuri, lootevee hulga. Jätkame loote pea, -aju ja -näo struktuuride arengu hindamisega. Hindame selgroo struktuuri ja seljaajukanali terviklikkust. Vaatame kindlasti vahelihase paiknemist ja terviklikkust. Loote jäsemete juures vaatame üle luud ja loetleme sõrmed ning varbad. Uuringu käigus hindame siseorganite arengut (kusepõis, neerud, magu, sapipõis), eriline tähelepanu on suunatud kindlasti südamestruktuuridele. Vajadusel hinnatakse vaginaalse anduriga emakakaela pikkust.

Uuringu lõpus on soovi korral on võimalik saada ultraheli pilti lootest, küll aga pildi saamine sõltub ka loote asendist ja tema soovist pildile jääda. Loote pilt on eraldi tasu eest.

Peale uuringu lõppu selgitame uuringu tulemusi ja vajadusel anname edasised soovitused raseduse jälgimiseks.

Kui Te ei ole rasedusega arvel Tallinna Eriarstikeskuses, aga soovite loote anatoomia ultraheliuuringule tulla, siis kirjutage info@eriarstikeskus.ee või helistage registratuuri telefonil 608 2218.

Kui olete rasedusega arvel Tallinna Eriarstikeskuses, siis paneb aja arst või ämmaemand.

4. Loote ehhokardiograafia ehk detailne südameuuring

Loote ehhokardiograafia ehk detailne südameuuring teostatakse ainult meditsiinilisel näidustusel teatud juhtudel. Ehk kõikidele rasedatele seda uuringut ei teostata.

Uuringu kestvus on 20-30 minutit. Uuring on vajalik neile rasedatele, kellel esineb kõrgem risk kaasasündinud südamerikkega lapse sünniks so. eelmisel lapsel on diagnoositud südamerike või rasedal endal on südamerike. Samuti on näidustatud loote ehhokardiograafia teatud ravimite tarbimise korral ja teatud krooniliste haiguste puhul nagu näiteks 1. tüüpi suhkurtõbi. Kindlasti on soovitav loote ehhokardiograafia, kui anatoomilisel uuringul jäi kahtlus südamerikkele.

Uuringu jooksul hinnatakse detailselt loote südame struktuuride arengut viiel erineval tasandil. Lisaks hinnatakse loote südame veresoonte ja klappide verevoolude mustrit ja kiirust.

Peale uuringu lõppu selgitame uuringu tulemusi ja vajadusel anname edasised soovitused raseduse jälgimiseks.

Tasulised raseduse ultraheliuuringud

Raseda soovil teostatavad ultraheliuuringud on tasulised.

1. Loote ultraheli uuring raseda soovil alates 15. rasedusnädalast

Uuringu alguses selgitame koos rasedaga välja tema ootused ja soovid ultraheli uuringu suhtes. Uuringu käigus hindame põhilised loote elulised näitajad: lootekaal, verevoolude näitajad. Uuringu lõpus on soovi korral võimalik saada ultraheli pilti lootest, küll aga pildi saamine sõltub ka loote asendist ja tema soovist pildile jääda. Loote pilt on eraldi tasu eest.

Peale uuringu lõppu selgitame uuringu tulemusi ja vajadusel anname edasised soovitused raseduse jälgimiseks.

Tegemist on tasulise teenusega.

2. Loote heaolu hindamine 2.-3. trimestris

Uuringu kestvus on 20-30 minutit. Uuringu jooksul hindame loote asendit, lootevee hulka, platsenta asetsust ja struktuuri. Kindlasti mõõdame loote kaalu ja loote heaolu hindamiseks mõõdame verevoolusid nabaarteris, -aju keskarteris ja vajadusel ka loote teistes veresoontes. Uuringu käigus hinnatakse ka loote biofüüsilist profiili ehk tema aktiivsust ja hingamisliigutuste esinemist.

Uuringu lõpus on soovi korral on võimalik saada ultraheli pilti lootest, küll aga pildi saamine sõltub ka loote asendist ja tema soovist pildile jääda. Loote pilt on eraldi tasu eest.

Peale uuringu lõppu selgitame uuringu tulemusi ja vajadusel anname edasised soovitused raseduse jälgimiseks.

Tegemist on tasulise teenusega.

3. 3D/4D ultraheliuuringud

3D ultraheliuuring võimaldab saada lootest ekraanile reaalse kolmemõõtmelise pildi. 4D uuringu lisab võimaluse  näha ja jäädvustada lapse liigutusi, haigutamist, naeratust, näpu imemist kolmemõõtmelisena reaalajas. Selle abil on võimalik näha ka lapse südamelööke, vereringet, loote hingamisliigutusi ja hinnata loote heaoluseisundit.

Sellist ultraheliuuringut tehakse patsiendi soovil, ilma meditsiinilise näidustuseta. Parim aeg sellise uuringu teostamiseks on raseduse 24.-32. nädalal.  Sellel ajal sarnaneb loode küpsuse ja kehaehituse poolest juba vastsündinud imikule. Tal on välja arenenud näo miimilised lihased ja ta oskab naeratada. Ta avab oma silmi, tal on välja arenenud küüned.

Siiski mõjutab loote asend piltide õnnestumist ning piltide saamist alati ei saa tagada. Mõnikord, kui tundub, et lapse näo ilmet on ekraanil halvasti näha, tuleb teha 15-20 minutine paus ja vahel selle aja jooksul vahetab laps kõhus asendit. Osad looted on aktiivsemad rohkem hommikuti, teised jälle õhtuti, kuid vaatamata sellele enamus ajast, s.o 90 – 95% ööpäevast, nad siiski magavad.

Tähtis on meeles pidada, et 3D/4D ultraheliuuring tehakse lisaks tavauuringutele ning see ei asenda ühtegi tavapärast ultraheliuuringut. Loote mõõtmine ja arengudefektide välistamine toimub tavalise kahemõõtmelise ultraheliuuringu raames.  Teatud juhtudel siiski annab 3D ultraheliuuring arstile täiendavat infot võimalikest väärarengutest.

Loote 3D ultraheliuuring võimaldab:

  • loote näo ja jäsemete kolmemõõtmelise kujutise saamist
  • loote asendi ja tema kasvu hindamist
  • platsenta asendi ja struktuuri hindamist
  • lootevee hulga hindamist
  • loote struktuuride  hindamist
  • loote funktsioonide (liigutused, hingamine, südametöö, neelamine) hindamist
  • soovi korral loote soo tuvastamist

Tegemist on tasulise teenusega.

4. NIPTIFY sõeluuring

NIPTIFY uuring analüüsib viit sagedasemat loote kromosoomhaigust ja loote sugu:

  • Downi sündroom (trisoomia 21)
  • DiGeorge sündroom (22q11 mikrodeletsioon)
  • Edwardsi sündroom (trisoomia 18)
  • Patau sündroom (trisoomia 13)
  • Turneri sündroom (monosoomia X)

Lisaks teostatakse loote terve genoomi uuring, mis võib tuvastada loote või ema tervist mõjutavaid olulisi kõrvalekaldeid. Need raporteeritakse JUHULEIU nime all. Juhuleiuks võib olla terve kromosoomi koopiaarvu muutus või mikrodeletsioon. Kliiniliselt olulisteks loetakse seitset mikrodeletsiooni, mida uuring võib juhuleiuna tuvastada:

  • Williams-Beuren sündroom (7q11)
  • 1p36 deletsiooni sündroom
  • Angelman ja Prader-Willi sündroom (15q)
  • Wolf-Hirschhorni sündroom (4p)
  • Jacobseni sündroom (11q)
  • Cri-du-chat ehk kassikisa sündroomi (5p)
  • Langer-Giedioni sündroom (8q).

NIPTIFY uuringut saab teha alates 10+ rasedusnädalast kuni raseduse lõpuni. Uuring sobib üksikrasedusega patsiendile. Test on tulemuslik ka kehavälise viljastamise ja doonormunaraku kasutamise korral. Loote südametöö on vaja kinnitada ultraheliga. Uuringu jaoks võetakse ema vereproov ning enne võib süüa ja juua tavapäraselt. Testi EI SAA teha mitmikraseduse korral või kui patsiendil on diagnoositud raseduse ajal pahaloomuline kasvaja.


Kui aga on meditsiiniline näidustus teatud ultraheliuuringule, siis seda rahastab alati Eesti Haigekassa ja sellele suunab kas arst või ämmaemand.

Vaata hinnakirja siit.

Meie arstid ja spetsialistid